Pozwolenie na import – czyli przywóz – stanowi zbiór norm prawnych, które wprowadzone zostały w celu określenia zasad organizacji rynku towarów dopuszczonych do obrotu.
Z racji ujednoliconych norm unijnych, pozwolenie na import w praktyce oznacza zapisy prawne, które obejmują transport towarów na obszar Unii Europejskiej z krajów poza Wspólnotą, zgodnie z przepisami handlowymi w jej obrębie.
Poznaj bliżej przepisy i dokumenty importowe: Czym jest licencja importowa.
Po co jest pozwolenie na import?
Nadrzędnym celem wdrożenia przepisów było monitorowanie rynku przepływu towarów. Dzięki niemu przestrzegane są warunki handlu na rynkach europejskich, a uwarunkowania są uczciwe i zapobiegają protekcjonizmowi na lokalnych rynkach handlowych.
Pozwolenie na przywóz obejmuje na przykład produkty rolne, których dotyczą przepisy wspólnej organizacji rynku lub prawa handlowego UE. Dotyczy także kontyngentów przywozowych czy towarów objętych ograniczeniami ilościowymi.
Kto wydaje pozwolenia na przywóz?
Organem, który zajmuje się w Polsce wydawaniem koncesji jest ogólnie Ministerstwo Gospodarki, poszczególne wytyczne znajdują się jednak pod nadzorem różnych ministerstw, odpowiedzialnych za swoje sektory – dla wyrobów tytoniowych jest to na przykład Ministerstwo Rolnictwa, dla zasobów naturalnych Ministerstwo Ochrony Środowiska.
Wydanie pozwolenia przez właściwe ministerstwo poprzedzane jest z reguły kontrolą oraz tak zwanym zaleceniem do importu do Polski, a kwestie te regulują powołane w tym celu inspektoraty lub stowarzyszenia, typowane w zależności od rodzaju przedmiotu transportu (produktu).
Przepisy dotyczące pozwolenia na import
To w gruncie rzeczy skomplikowane przepisy, których zasady trudno znaleźć w jednym miejscu. Niektóre towary, oprócz pozwolenia na import, wymagają przed wprowadzeniem w obieg dodatkowo rejestracji. Dotyczy to zwłaszcza tych produktów, które mogą wpływać na zdrowie odbiorców.
Informacji dotyczącej konkretnej grupy produktowych, szukać należy w poszczególnych ministerstwach. Żeby znaleźć szersze dane, można sięgnąć również po tak zwaną listę importową. Obok spisu towarów, które prawnie wymagają zezwoleń, znajdują się tam przypisane im oznaczenia – kody, określone są także ograniczenia (jeśli obowiązują) i odpowiedzialna za wydanie pozwolenia na import w konkretnym przypadku agencja.
Czy łatwo jest uzyskać pozwolenie na import?
Wszystko zależy od tego, o jakim towarze mowa. Niektóre objęte są większymi restrykcjami od innych. Państwowe organy w dobie cyfryzacji zmieniają się dosłownie na naszych oczach. Coraz częściej więc dostępna staje się możliwość elektronicznej obsługi wniosków. Dzięki temu wnioski obsługiwane są nie tylko wygodniej, ale przede wszystkim znacznie sprawniej. Czas uzyskania pozwolenia wydłuża czasem konieczność spełnienia wyznaczonych warunków. Na to jednak nie mamy żadnego wpływu. Dokumenty te stanowią bowiem bardzo istotną część międzynarodowej logistyki i w zasadzie dzięki tym regulacjom, transport międzynarodowy staje się coraz łatwiejszy.