Z zezwoleń korzystają podmioty odpowiedzialne za transport – czyli firmy transportowe i przewoźnicy. Zezwolenie, nazywane dla uproszczenia również licencją, obejmuje różne kraje na różnych zasadach, a szczegóły określają konkretne umowy międzypaństwowe.
Żeby ubiegać się o uzyskanie takiego zezwolenia, niezbędne jest dysponowanie licencją na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy. Natomiast aktualne regulacje prawne ustalane są przez Komisję Społeczną do spraw podziału zezwoleń – organ powoływany przez Ministerstwo Transportu, który co roku aktualizuje i publikuje regulamin, w zgodzie z którym zezwolenia są wydawane podmiotom transportowym.
Limit zezwoleń i związane z nim ryzyko
Zezwolenia na przewóz rzeczy wydawane są w limitowanych ilościach. Wyróżnia się limity podstawowe oraz dodatkowe. Te pierwsze określane są raz do roku. Drugie natomiast, uzależnione są od poziomu wykorzystania udzielonego limitu, no i oczywiście potrzeb. Zanim więc zapadnie biznesowa decyzja o transporcie, poprzedzać ją powinno otrzymanie pozytywnej decyzji o przyznanym zezwoleniu, dzięki któremu firma zyska pewność, że licencja na pewno zostanie udzielona.
Zasady limitowania oraz rozszerzania podstawowych limitów określa Komisja Społeczna. Również do niej wnioskować można o przyznanie limitu dodatkowego, który przyznany zostaje w trybie miesięcznym (a nie rocznym, jak limity podstawowe).
Trzecie rozwiązanie, znajdujące zastosowanie w procesie rozdzielania zezwoleń, nazywane jest wolną sprzedażą. Wydawane jest konkretnemu podmiotowi dla samochodów, które nie zostały objęte limitem podstawowym oraz dodatkowym.
Utrata, przeniesienie zezwolenia i odmowa jego przyznania
Zezwolenie może zostać odebrane podmiotowi transportowemu na skutek różnych zdarzeń. Może to być na przykład złamanie zasad w obrębie odstąpienia zezwolenia innemu podmiotowi bez uzyskania stosownej zgody. Przenoszenie zezwoleń jest jednak w pewnych sytuacjach możliwe. Odbywa się wyłącznie na podstawie zapisów regulaminu – na przykład w przypadku śmierci osoby, która posiadała zezwolenie, zmian osobowych w strukturze firmy i na skutek kilku innych okoliczności, które precyzyjnie określa regulamin.
Należy się również liczyć z odmową przyznania zezwolenia na przewóz rzeczy. Może to być związane z niedopełnieniem postawionych warunków. Aktualnej informacji na temat zasad i koniecznych do spełnienia przez przewoźnika kryteriów należy szukać na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.