Eksport polega na przewozie lub wysyłce określonych towarów za granicę kraju. Jakie zasady go regulują? Czym jest licencja eksportowa? Kto musi ją posiadać? W jaki sposób można ją uzyskać. Poznaj temat bliżej.
Realizacja usługi przewozu ładunku za granicę wymaga posiadania stosownych pozwoleń. Najważniejszym jest tak zwana licencja eksportowa.
Import i eksport w branży logistycznej – chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj Czym jest licencja importowa.
Co to jest licencja eksportowa?
To bardzo istotny (kluczowy) dokument, który wystawiany jest w kraju nadawcy eksportu. Reguluje rodzaj wysyłanego ładunku, jego ilość, wskazuje miejsce przeznaczenia oraz określa czas, w jakim możliwe jest realizowanie eksportu. Licencja eksportowa jest podstawą do wystawienia licznych dokumentów eksportowych, bez których taki transport nie byłby w ogóle możliwy.
Dzięki licencjom eksportowych polskie podmioty mają możliwość poszerzania swoich działalności o kolejne rynki.
Licencja eksportowa – czemu właściwie służy?
Konieczność posiadania licencji eksportowej dotyczy w zasadzie wszystkich krajów na świecie. Jest to standardowy wymóg, który zgodnie z polityką gospodarczą różnych państw, reguluje międzynarodowy obrót handlowy.
Co istotne, w ramach Unii Europejskiej, polityka importowo-eksportowa została w znacznym stopniu uproszczona, a w jej ramach obowiązuje ujednolicone prawo wspólnotowe i strefa wolnego handlu. Natomiast ze względu na istniejące różnice w prawodawstwie różnych krajów poza UE i braku wspólnych regulacji, obowiązuje właśnie licencja eksportowa.
Licencja eksportowa funkcjonuje w zasadzie dualnie z licencją importową, bowiem tam, gdzie ładunek wysyłany jest jako eksportowy z kraju A, dociera jako ładunek importowany do kraju B.
Planujesz import ładunków do Polski? Przeczytaj: Co to jest pozwolenie na import?
Import – eksport – dobry plan wymaga rozeznania
Zorganizowanie transportu z licencją eksportową wymaga pierwotnie zapoznania się z regulacjami kraju, do którego ładunek ma dotrzeć. Wymogi bowiem są na świecie dość mocno zróżnicowane i mogą eksportera porządnie zaskoczyć. Nie tylko nie wystarczy orientować się w przepisach kraju, do którego planowany jest transport, ale również regularnie sprawdzać, czy uwarunkowania prawne nie uległy zmianie – zdarza się, że dynamicznie się zmieniają.
Jak otrzymać licencję eksportową?
Uzyskanie licencji eksportowej jest regulowane wewnętrznymi przepisami prawa w kraju. Jeśli zatem licencja ma obejmować eksport z Polski, kluczowe są tu polskie zapisy prawne. Wystawcą licencji jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii (dawniej Ministerstwo Gospodarki).
Składany wniosek musi być zawsze uzupełniony prawidłowymi danymi: danymi firmy, która jest eksporterem, danymi firmy, która jest odbiorcą transportu w kraju docelowym, informacją o przewożonym ładunku – co zawiera, w jakiej ilości, jaka jest charakterystyka towaru. Niektóre ładunki wymagają bardziej szczegółowych informacji – jeśli dotyczą na przykład towarów strategicznych. Licencja eksportowa przyznawana jest z reguły na określony czas,
Czy licencja eksportowa to już wszystko? Niestety nie, do transportu międzynarodowego – zwłaszcza poza terytorium Unii Europejskiej, konieczne są jeszcze inne dokumenty. To, jakie papiery trzeba załatwić, jest uzależnione od regulacji w obu krajach (nadawcy i odbiorcy) oraz wzajemnych umów handlowych. Wszystkich informacji w tej kwestii udziela szczegółowo Ministerstwo Rozwoju i Technologii.